Yunanistan, Ege'deki 23 adadan 18'ini silah deposu ve askeri üs haline getirdi

Doğu Akdeniz’de ABD ve Fransa’nın desteğiyle Yunanistan’ın kışkırtmaları sürerken Atina’nın Ege Deniz’inde gayriaskerî statüdeki birçok adayı silahlandırması yeniden gündeme geldi. 1923 yılındaki Lozan Anlaşması’nın 4’üncü ve 14’üncü maddeleri ve 1947’deki Paris Barış Konferansı kararlarının 14’üncü maddesine aykırı davranan Yunanistan, Midilli ve Sakız adaları başta olmak üzere Ege’de 23 adadan 18’ini silah deposu ve askerî üs hâline getirdi. Söz konusu adalara binlerce asker konuşlandıran Atina, buralara uçaksavarlar, tank, topçu bataryaları ve hava savunma sistemleri yerleştirdi. KKTC merkezli Diplomatik Strateji Araştırma Merkezinin verileri şöyle:

MİDİLLİ ADASI: 1 tümen ve buna bağlı ana birlikler, 2 piyade alayı, 7 piyade taburu, 1 özel millî muhafız taburu, 3 tank taburu, 4 top taburu ve 1 uçaksavar taburu. 15 bin asker.

SAKIZ ADASI: 1 tugay ve buna bağlı ana birlikler; 1 piyade alayı, 4 piyade taburu, 1 özel millî muhafız taburu, 1 tank taburu, 1 uçaksavar taburu, 7 bin 500 asker.

SİSAM ADASI: 1 tugay ve buna bağlı ana birlikler; 1 piyade alayı, 4 piyade taburu, 2 mekanize tabur, 2 tank taburu, 2 top taburu, 1 uçaksavar taburu, 7 bin 500 asker.

RODOS ADASI: 1 tümen ve buna bağlı ana birlikler; 2 piyade alayı, 7 piyade taburu, 1 özel millî muhafız taburu, 3 topcu taburu, 1 komando taburu, 1 uçaksavar taburu, 7 bin 500 asker.

İSTANKÖY ADASI: 1 tugay ve buna bağlı ana birlikler; 1 piyade alayı, 4 piyade taburu, 1 özel muhafız taburu, 2 tank taburu, 8 bin asker.

Gayriaskerî statüdeki adaların silahlandırılması hem Lozan, hem Paris anlaşması hem de uluslararası hukuka aykırı. ABD ve Fransa başta olmak üzere emperyalist ülkeler Doğu Akdeniz çıkarları nedeniyle bu hukuk dışı durumu görmezden geliyor. Türkiye’nin, ABD ve Batı'ya karşı PKK/PYD ile mücadeledeki kararlı duruşu ve başarıları, Doğu Akdeniz’de de kendini gösteriyor. Türkiye karşısında etkili bir askeri kuvvete sahip olmayan Yunanistan, ancak ABD ve Fransa’nın desteğiyle kışkırtmalarını sürdürebiliyor. Bu güçlü, caydırıcı ve kararlı duruş karşısında Yunanistan Türkiye’yi AB’ye şikayet etmeye devam ederken ABD ve Fransa Yunanistan’ı silahlandırarak aslında tuzağa itiyor. Esas tehdidin nereden geldiğini gören Türkiye bu planı bozmak için Doğu Akdeniz ve Ege’ye daha fazla kuvvet yığmak zorunda.